Тема уроку: Десятковий дріб.
Запис десяткових дробів.
Мета: формувати поняття десяткового дробу; навчити учнів
розпізнавати десяткові дроби, читати і записувати їх, називати розряди
десяткових знаків у запису десяткових дробів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Завдання:
- сформувати уявлення про десяткові дроби, навчити читати й записувати
десяткові дроби;
- розвивати уважність,
самостійність, розрахункові навички, мислення, вміння аналізувати, вдосконалити
навички працювати в групах та самостійно;
- виховувати відповідальність,
чесність, комунікабельність, вміння спілкуватися, формувати мовну культуру,
інтерес до математики.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, таблиця «Розряди
десяткових дробів», картки для роботи в парах і групах.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує
їх на роботу, відмічає відсутніх.
Доброго дня! Мене звати – Катерина Вікторівна і я ваш
вчитель математики. Для нашого кращого знайомства пропоную Вам гру.
Гра «Знайомство»
Учні утворюють коло і по черзі називають своє ім’я,
додаючи слово-прикметник, що їх характеризує. Обов’язкова умова — прикметник
має починатися з тієї самої літери, що й ім’я (наприклад: Олег — охайний,
Сергій — серйозний, Марійка — мила). Учитель має також стати в це коло й
назвати себе (наприклад, Катерина Вікторівна — креативна). Це позбавить дітей
зайвої тривожності.
Щойно коло зімкнулося, пропоную дітям зіграти в ще одну
гру «Слово».
Гра «Слово»
Завдання: створити ланцюжок слів, пов’язаних з
математикою. Кожне слово наступне повинне починатися на передостанню букву
попереднього. Наприклад: математика, коло, лінійка…. Хто незнає слово
повертається спиною. Трьох останніх учнів нагороджую наклейками.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності
У Вас на парті знаходяться цінники різних товарів з відповідною вартістю.
Давайте спробуємо прочитати даний цифровий запис ціни товару
І це не лише в магазинах, а майже постійно в нашому буденному житті ми
зустрічаємося з такими записами. Сьогодні на уроці ми з Вами починаємо вивчення
важливої теми «Десяткові дроби».
ІІІ. Формулювання теми, мети і завдань уроку
Отже, запишемо число та тема уроку «Десятковий дріб. Запис десяткових дробів.»
Сьогодні на уроці ми:
-
введемо
поняття про десятковий дріб;
-
навчимося
записувати й читати десяткові дроби, спираючись на знання розрядів десяткового
дробу.
IV. Вивчення нового матеріалу
а) Первинне застосування нових знань (пробні вправи)
Ви вже знаєте,
що 1 см = 10 мм. Звідси 1
мм =1/10 см
1 грн = 100 коп.
Звідси 1 коп = 1/100 грн
1 кг = 1000 гр. звідси
1 гр = 1/1000 кг
1 га = 10000м2. Звідси 1 м2= 1/10000 га
Для таких дробів
знайшли зручну «одноповерхову» форму запису.
Числа із знаменниками
10, 100, 1000 і т. д., домовилися записувати без знаменника. Спочатку пишуть
цілу частину, а потім чисельник дробової частини. Цілу частину відділяють від
дробової частини комою.
Якщо дріб
правильний, то перед комою пишуть нуль, а кількість знаків (цифр) після коми
повинна дорівнювати кількості нулів у знаменнику, якщо ж дріб неправильний, то
пишемо цілу частину, ставимо кому і тоді дробову частину так як з правильним
дробом. Такий запис дробів називається десятковим, а самі дроби – десятковими.
Отже.
десятковий дріб складається з двох частин: ліворуч від коми – цифри цілої
частини десяткового дробу, праворуч – цифри дробової частини.
Приклад. 1
6 7/10=6,7 («шість цілих сім десятих»)
5 13/100=5,13 («п’ять цілих тринадцять сотих»)
8/10=0,8 («нуль цілих вісім десятих»)
Давайте звернемось о
підручника стор.240 жирним шрифтом прочитаємо правило:
Запис дробової
частини десяткового дробу містить стільки цифр, скільки нулів у записі
знаменника відповідного звичайного дробу
Приклад 2. 817/1000=8,017, 7/1000=0,007, 1 8/1000=1,008
Робота з підручником впр. 800
Нагадаємо, що
десятковий запис натурального числа має таку властивість: одиниця молодшого
розряду в 10 разів менша від одиниці сусіднього старшого розряду. В десяткових
дробах зразу після коми йде розряд десятих, далі розряд сотих, потім розряд
тисячних і т.д.
Назви
розрядів дробової частини числа
|
Розряди цілої
частини числа
|
|
Розряди дробової
частини числа
|
|||||||||||
|
Одиниці тисяч
|
сотні
|
десятки
|
одиниці
|
|
десяті
|
соті
|
тисячні
|
десятитисячні
|
стотисячні
|
мільйонні
|
десятимільйонні
|
стомільйонні
|
мільярдні
|
|
|
|
|
|
,
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
У таблицю
запишемо число 572,0372 («572 цілих 372 десятитисячних»)
Фізкультхвилинка
А тепер
проведемо фізкультхвилинку, яка допоможе не тільки відпочити від сидячої
роботи, але заразом пригадати класифікацію чисел.
Діти
встають у вихідне положення: п’яти разом, носки нарізно. Учитель називає
числа.
Якщо я
називаю натуральне число – учні піднімають ліву руку.
Якщо я
називаю десятковий
дріб – учні піднімають праву руку.
Якщо я
називаю звичайний
дріб – учні розводять руки в сторони.
Учитель
називає числа: 94; 1,11;8/100 ;
б) самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
3. Робота в групах Прочитайте
числа і назвіть число, яке стоїть в розряді десятих, сотих, тисячних.
І
група
назвіть
число розряду десятих
1,6
0,5
0,02
9,26
75,36
0,097
1,549
78,0045
ІІ
група
назвіть
число розряду сотих
0,80
74,05
7,24
0,08
1,259
75,123
0,701
89,0501
ІІІ
група
назвіть
число розряд тисячних
2,500
0,900
58,250
1,350
0,205
8,056
78,321
54,1005
4. Робота з таблицями (саомостійно)
|
Запис звичайного дробу зі знаменником 10,100,1000 і т.
д. у вигляді десяткового дробу
|
Запис десяткового дробу у вигляді звичайного дробу
|
|
Щоб записати число зі знаменником 10,100,1000 і т. д. у
вигляді десяткового дробу, треба:
1. записати цілу
частину числа (якщо вона відсутня, записати 0) і поставити кому;
2. справа від
коми записати чисельник дробової частини. Який має містити стільки знаків,
скільки нулів у знаменнику. Якщо в чисельнику менше знаків, ніж нулів у
знаменнику. То після коми перед цифрами чисельника треба приписати кількість
нулів, якої не вистачає .
Приклад. 7 3/1000=7,003
|
Щоб десятковий дріб записати у вигляді звичайного
дробу, треба:
1. цифри, що
стоять до коми, записати цілою частиною числа;
Приклад.2,05=2 5/10
|
5. Робота з підручником впр.
805
V.
Підсумок уроку Отже, тепер ми сміливо можемо прочитати інформацію на цінниках, які ви
одержали на початку уроку. Давайте це зробимо.
VI.
Рефлексія Що Вам сподобалось на уроці?
Що було
складного?
Що найбільш
зацікавило?
VIII. Домашнє завдання. П.30, ст. 239 (звернути увагу на правила), впр. 802,
806,дод. 821.
Творче
завдання: доповідь про виникнення десяткових дробів або цікаві факти про
десяткові дроби



Немає коментарів:
Дописати коментар