Тема
уроку.
Розв'язування задач на відсотки.
(Математичний турнір)
Мета
уроку.
-
Закріпити навички розв’язування задач на знаходження відсотків від числа та числа за відсотками.
- Розвивати
вміння логічно аргументувати відповідь, формулювати висновок.
- Виховувати
позитивні риси характеру: чесність і правдивість, наполегливість і силу волі,
культуру думки і поведінки, відповідальність за доручену справу, ініціативу.
Обладнання. підручники, конспект, картки для турніру.
Тип уроку: закріплення знань,
умінь та навичок.
Ключове питання: Чи може людина обійтися без відсотків?
Хід
уроку.
І.
Організаційний етап.
Перевірка
готовності класу до заняття.
IIІ. Формування мети й завдань уроку
Розкриття загальної мети та плану проведення уроку
ІV. Мотивація навчальної
діяльності.
Математика – цариця всіх наук. Її коханий – істина, її наряд – простота і ясність. Палац цієї володарки оточений тернистими
заростями, і щоб досягти його, кожному треба продертися крізь хащі. Випадковий
подорожній не знайде в її палаці нічого привабливого. Краса його
відкривається лише розуму, який любить істину і загартовувався в боротьбі з
труднощами. ( Снядецький Ян )
На рубль - копійки, на долари -
центи,
Біжать-набігають в банку ... (відсотки)
Розминка. Усний рахунок Заповни порожні клітинки схеми :
І. Етап Екологічна хвилинка
1.
Замінити частини відсотками :
·
Через
забруднення повітря, води, грунту помирають 0,4 людей.
·
0,57
населення Землі потерпають від голоду.
·
Як
відомо, у містах значно гірші екологічні показники. У містах проживає половина
населення планети.
·
0,8усіх
хвороб передаються через воду.
·
За
останні 100 років вміст вітамінів та мікроелементів у фруктах та овочах
знизився на 0,72.
2. Замінити
відсотки дробами:
·
Кількість
стихійних катаклізмів із 2000 по 2010 роки зросла на 187%.
·
Щороку
енергоспоживання мережею Інтернет збільшується на 10%.
·
Майже
9% сільськогосподарських земель страждають від осушування.
·
До
кінця ХХІ століття на планеті зникнуть близько 25% тварин та рослин.
·
Виробництво
пластику збільшується на 9% щороку.
ІІ етап Експрес – контроль
Інтелектуальна гра
«Я власник фірми»
Запитання:
1.
На скільки відсотків зміниться
вклад, якщо він потроїться? (збільшиться
на 200%).
2.
. У скільки разів збільшиться
капітал, якщо його збільшити на 300 %? (у
4 рази).
3.
. Капітал зменшився у 4 рази. На скільки відсотків він
зменшився? (на 25%).
4.
У який банк
ви б поклали свої гроші: туди, де нараховують 14% річних, чи туди, де
нараховують 16% річних. (Де нараховують 16% річних)
5.
Один банк надає кредит під 12% річних, а інший
– під 17% річних. У якому банку ви б взяли кредит? (Де дають кредит під
12 % річних)
6. Фірма
платить рекламним агентам 5% від вартості замовлення. На яку суму треба знайти
замовлення, щоб заробити 2тис грн.? (40000грн).
7. В
фірмовому магазині ВАТ “Черемош” у неділю оптовим покупцям надається знижка 5%
. У вівторок у магазині було закуплено продуктів на суму 2400грн. Скільки б він
заплатив за покупку в неділю? (2280 грн.)
8. У
фірмі 60 співробітників. Наприкінці місяця премію одержали 15% всіх
співробітників. Скільки чоловік одержали премію? (9 чоловік).
ІІІ Етап Відсотки у повсякденному житті
Розв'язування задач (учні працюють у групах).
Задача 1.
На підготовку
дитини до школи батькам потрібно 2000 грн. Шкільний рюкзак коштує 800 грн.
Скільки відсотків від всієї суми потрібно на рюкзак?
Розв'язання: Розділимо вартість рюкзака на всю суму і домножимо на 100%.
Розв'язання: Розділимо вартість рюкзака на всю суму і домножимо на 100%.
Це і буде шукана
величина
800/2000*100%
=40%.
Відповідь: 40%.
Задача 2. Катруся з мамою
купували взуття, маючи 1000 грн. Катрусі сподобались чоботи за 1200 грн., на
які була знижка 17 %. Чи зможе Катруся купити чоботи?
Розв'язання. Так, як знижка на чоботи становить 17%, то його вартість
становить
100%-17%=83%
від початкової вартості
1200/83%=996
(грн) – теперішня вартість чоботів
Відповідь: оскільки в
Катрусі з мамою є 1000 грн, то вони можуть купити чоботи за 996 грн
Задача 3. Костюм коштував 600 гривень.
Спочатку його ціну зменшили на 20%, а згодом підвищили на 25%. Як змінилась ціна костюма?
Розв'язання: Зеншена ціна становить 100-20=80% або 0,8.
Таким чином нова ціна рівна 0,8*600=480 грн.
Після підвищення на 25 процентів нова ціна становила 125% від 480, тобто 1,25*480=600 грн.
Відповідь: ціна повернулась до початкового значення.
Розв'язання: Зеншена ціна становить 100-20=80% або 0,8.
Таким чином нова ціна рівна 0,8*600=480 грн.
Після підвищення на 25 процентів нова ціна становила 125% від 480, тобто 1,25*480=600 грн.
Відповідь: ціна повернулась до початкового значення.
IV Етап Цікаві факти про воду. Основа життя — це вода
·
Якщо людина втрачає
2% води від маси свого тіла, то вона відчуває сильну спрагу. Якщо відсотки
втраченої води збільшаться до 10, то у людини почнуться галюцинації. При втраті
12% води людина не зможе відновитися без допомоги лікаря. При втраті в 20% -
людина вмирає.
·
Майже вся маса води
на планеті не придатна для пиття. Ми можемо пити лише 3% води - саме стільки у
нас запасів прісної води. Але навіть велика частина цих 3% недоступна, оскільки
міститься в льодовиках.
·
Всі живі істоти
складаються з води: тварини — на 75 %, риби — на 75 %, медузи — на 99 %, і
навіть продукти харчування: картопля — на 76 %, яблука — на 85 %, помідори — на
90 %, огірки — на 95 %, кавуни — на 96 %. Вода становить майже 70 % маси тіла
людини (це вільна, позаклітинна і так звана зв’язана вода, яка міститься
усередині клітин). Людський ембріон на 97 % складається з води, а
новонароджений — на 90 %. Найбільш інтелектуальна частина нашого тіла — мозок —
на 85% складається з води, кров — на 95 %.
·
85 % всіх
захворювань у світі передається через воду.
·
Під час намилювання
рук з крана намарно витікає від 15 до 20 л води. Для зменшення подібного
марнотратства необхідно частіше закручувати кран, що дозволить заощаджувати до
70% води.
V Етап. Творчий конкурс
VІ. Етап «Закінчіть
прислів'я»
·
Оцінка
кожної відповіді – 1 бал.
·
1. Зароблена
копійка краща за крадений…(Карбованець)
·
2. Не
взявшись за сокиру, хати не… (Зробиш)
·
3.Боржник
коли бере – плаче, а віддає…(Скаче)
·
4. У базарі
два дурні: один дешево дає, другий дорого …(Просить)
·
5. Дорого –
не дорого, а поторгуватися …(Треба)
·
6. Достаток
чинить…(Статок)
·
7.Від
прибутку голова не …(Болить)
·
8. Загубив –
смутися, знайшов – не …(Веселися)
·
9 Грошей
кури не …(Клюють)
·
10 Гроші –
сила: одних підкуплять, других напоять, а третім лиха …(Накоять)
·
11. На
гривеник покупки, а на карбованець …(Крику)
·
12. Копійка
гривню…(Береже)
·
13. З чужої кишені
платити …(Легше)
·
14. Бачили
очі, що …(Купували)
·
15. З
розумом торгувати, а без розуму …(Бідувати)
·
16. Що не
продаси, то так …(Даси)
·
17. На
дешеве шкода …(Грошей)
·
18. Аби
добрий товар, а купець …(Знайдеться)
VІІ. Підсумок уроку
Змагаючись в турнірі, учні повинні були
попрацювати над ключовим питанням: «Чи може людина обійтися без відсотків?»
Обговорення даного питання.
Як ми дізналися. тепер відсотки набули значно більшого поширення. Звичайно,
як і раніше, відсотки використовують у грошових розрахунках. Проте часто
використовують їх:
Я вам бажаю 100% здоров’я, радості, удачі.
Над математикою жоден з вас в житті ніколи хай не плаче.
Прибутків щиро зичу вам у друзях, у родині, в грошах.
Знання
міцні ви здобувайте, бо це завжди найлегша ноша.
VІІІ.Домашнє
завдання:
Творче завдання: скласти власну задачу на % і зробити
ілюстрацію до неї
ІХ. Рефлексія
Учні в парах беруться за руки й дарують один одному
усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в ньому захоплення і побажавши йому
чогось гарного, усміхається; Вчитель дякує класу за роботу.
Немає коментарів:
Дописати коментар