Тема уроку. Множення
десяткових дробів (продовження).
Мета
- закріпити знання правил множення десяткових дробів на розрядну одиницю;
- спільно з учнями вивести правило множення десяткових дробів на
натуральне число і десятковий дріб;
- навчитися користуватися правилом множення десяткових дробів під
час виконання вправ;
- розвивати увагу, алгоритмічні і логічне мислення.
Обладнання: підручник, конспект, схеми, таблиці
Тип уроку:
засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
П. 34 впр. 916, 921додат 967
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ви вже знаєте і вмієте виконувати додавання і
віднімання десяткових дробів і розв'язувати задачі на застосування цих дробів. На
минулому уроці ми вже розпочали вивчення множення, за допомогою якого також
можна розв'язувати багато задач. Наприклад, як знайти
площу прямокутника, якщо довжини його сторін дорівнюють 2,3 м і 1,5 м? Як
знайти відстань, яку проїхав велосипедист за 2,5 год. зі швидкістю 18,5
км/год.? Ці і багато інших задач треба розв'язувати, виконавши дію множення
десяткових дробів (2,3 · 1,5 і 18,5 · 2,5). Тому сьогодні ми продовжуємо вивчення теми «Множення
десяткових дробів», в ході якого
дізнаємось, як виконується множення десяткових дробів, десяткового дробу на
розрядні одиниці та які властивості притаманні множенню десяткових дробів.
ІV.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку
(Повідомлення
теми, мети і завдань уроку).
Продовжуємо.
Множення десяткового дробу на натуральне число розглянемо на прикладних
задачах.
V.
Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне
опитування
Як помножити десятковий
дріб на
-
10
-
100
-
1000
-
0,1
-
0,01
-
0,001
2. Усні вправи
3,249*10 0,1*1000 85,72*0,1
0,12*100 328,697*10000 5,13*0,01
725,3*0,001
VІ. Засвоєння нових знань
Множення десяткового дробу на натуральне число розглянемо на
прикладних задачах.
Задача 1
Знайдіть периметр
рівностороннього трикутника, якщо його сторона дорівнює 0,2 м.
Учні пропонують
розв’язання задачі.
1. Р = 0,2 + 0,2 +
0,2 = 0.6 м
2. Р = 0,2 м • 3 =
2 дм • 3 = 6 дм = 0,6 м
3. Р = 0,2 • 3 =
0,6 м
Задача 2
Знайдіть
периметр квадрата із стороною 10,81 м.
Учні пропонують
розв’язання задачі.
1. Р = 10,81 +
10,81 +10,81 = 43.24
2. Р = 10,81 м • 4 = 1081 см • 4 = 4324 см = 43,24 м
3. Р = 10,81 • 4 =
43,24 (м)
Вчитель.
Ми виконали
множення: 0,2 • 3 = 0,6
10,81 • 4 = 43.24
То яке правило
множення десяткового дробу на натуральне число? Спробуйте його сформулювати.
(Учні намагаються сформулювати правило множення десяткового дробу на
натуральне число).
Щоб
помножити десятковий дріб на натуральне число, треба виконати множення, не
звертаючи уваги на кому, і в знайденому результати відокремити справа комою
стільки цифр, скільки їх має дріб після коми.
ПРИКЛАД:
0,0017 Помножимо число 0,0017 на 7. Перемножимо
числа 17 і 7, не
7 звертаючи уваги на кому,
дістанемо 119. Тепер треба відокремити
0,0119 комою справа
наліво 4 цифри, тобто стільки, скільки їх відокремлено у
множнику 0,0017. Але в числі 119 – всього три цифри,
тому перед цим результатом ставлять два нулі і відокремлюють справа
наліво 4 цифри:
Наступне завдання: множення десяткового дробу на десятковий
дріб.
Задача 3
Обчислити площу
прямокутника із сторонами 0,4 м і 0,3 м.
Учні пропонують
розв’язання:
S = 0,4 м • 0,3 м = 4 дм • 3 дм = 12 дм2 = 0,12 м2
Задача 4
Сторони
прямокутника дорівнюють 21,2 дм і 0,8 дм. Чому дорівнює його площа?
Учні пропонують
розв’язання задачі:
S = 21,2 дм • 0,8 дм = 212 см
• 8 см = 1696 см2 = 16,96 дм2
Вчитель. Ми виконали множення: 0,4
• 0,3 = 0,12
21,2
• 0,8 = 16,96
Зробіть висновок
і виведіть правило множення десяткових дробів.
(Учні намагаються вивести правило).
Щоб помножити один десятковий дріб
на другий, треба виконати множення, не звертаючи уваги на коми, а потім у
результаті відокремити справа, комою стільки цифр, скільки їх стоїть після коми
в обох множниках разом.
Якщо
в добутку менше цифр, ніж треба відокремити комою, то спереду пишуть кілька
нулів.
Учитель узагальнює правила множення
десяткових дробів і пропонує знайти їх у підручнику.
VІ.
Вироблення практичних навичок
Вправа 917,
918, 922
VIІI. Домашнє завдання
П. 34 впр. 919, 924, додат 927
ІХ. Рефлекція.
Намалювати настрій уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар