Відсотки. Середнє значення величини.


Тема. Відсотки. Середнє значення величини. Розв’язування вправ
Мета: перевірити засвоєння учнями програмних знань і вмінь з теми;
формувати вміння і навички, застосовувати знання в різних сферах людської діяльності.
розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати.
прищеплювати свідоме ставлення до навчання, розуміння його необхідності в житті.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок
Обладнання: підручник, конспект, плакати, картки із завданнями
Хід уроку
І. Організаційний момент
Організація уваги учнів
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Перевірити правильність виконання домашнього завдання шляхом самоперевірки з готовими розв'язаннями. На плакатах знаходяться розвязки домашніх вправ.
Учні звіряють свої розв'язання із записами на дошці, наводять відповідні коментарі, пояснюють, як величини були знайденні з допомогою наведених дій.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ми з вами прийшли до логічного завершення вивчення теми «Відсотки та середнє арифметичне кількох чисел». Попереду у нас самостійна і контрольна робота по темі. Сьогодні ми з вами закріпимо вивчений матеріал розв’язанням практичних завдань.  Французький письменник, драматург Ж. Мольєр сказав: Як приємно дізнатися, що ти чогось навчився.
IV. Повідомлення теми, мети і завдань
Наша тема уроку: Відсотки. Середнє значення величини. Сьогодні ми перевіримо рівень засвоєння знань, навчимося застосовувати наші вміння в різних життєвих ситуаціях. 
V. Актуалізація опорних знань
На попередніх уроцах ми з вами розглянули відсотки, приклади так званих «середніх значень». Також ми розглянули особливий випадок середніх величин, середнє арифметичне кількох чисел. Давайте згадаємо,
1.       Що таке 1% відсоток
2.       Яким відсотком виражається половина? Чверть?
3.       Як називається середнє арифметичне кількох чисел
4.       Як знайти середнє арифметичне кількох чисел.
5.       Наведіть приклади середніх значень величин
Для осмислення теоретичного матеріалу виконаємо вправи.
1. Знайти закономірність і замінити знак питання числом.




 





2. Експрес- контроль
Екологічна хвилинка
1.       Замінити частини відсотками :
·            Через забруднення повітря, води, грунту помирають 0,4 людей.
·            0,57 населення Землі потерпають від голоду.
·            Як відомо, у містах значно гірші екологічні показники. У містах проживає половина населення планети.
·            0,8 усіх хвороб передаються через воду.
·            За останні 100 років вміст вітамінів та мікроелементів у фруктах та овочах знизився на 0,72.
2. Замінити відсотки дробами:
·            Кількість стихійних катаклізмів із 2010 по 2017 роки зросла на 187%.
·            Щороку енергоспоживання мережею Інтернет збільшується на 10%.
·            Майже 9% сільськогосподарських земель страждають від осушування.
·            До кінця ХХІ століття на планеті зникнуть близько 25% тварин та рослин.
·            Виробництво пластику збільшується на 9% щороку.
 V. Формування практичних вмінь та навичок
1. Робота в парах
Самостійне розв’язування вправ
Варіант 1
1. У магазин завезли 960 кг овочів. Морква становила 24% усіх заведених овочів. Скільки моркви завезли в магазин?
2. За перший день турист проїхав відстань 35 км, що становить 70% усьо­го шляху, який йому треба подолати. Знайдіть довжину шляху, який треба подолати туристу.
3. Катер плив 2,5 год зі швидкістю 34 км/год і 1,5 год зі швидкістю 30 км/год. Знайдіть середню швидкість катера на всьому шляху.
2.       Практичне завдання.
Оскільки поняття середнього арифметичного чисел і се­редньої величини (опрацьовані) осмислені учнями, на уроці розгляда­ються задачі високого рівня складності, розв'язання яких вимагає за­стосування понять про середнє арифметичне і середньою величину.
Завдання 1. Субсидію може отримати сім’я , яка має середньомісячний дохід на члена сім’ї не більше 3200 грн. Для отримання субсидії сім’я Петренків вирішила визначити середньомісячний дохід своєї сімї (доходи наведенні в таблиці). Чи може отримати субсидію сім’я, що складається з двох працездатних дорослих, одного пенсіонера та двох дітей шкільного віку?
Доходи сім’ї Петренків
Назва статті
Дохід,  тис. грн
заробітна плата
8,3
пенсія
1,52
стипендія
1,48
Виграш в лотерею
0,54
Проценти за вклади
0,85
Розв’язання
(8,3+1,52+1,48+0,54+0,85):5=2,538 (тис. грн.) – середньомісячний дохід
Завдання 2. Родина витрачає 18 % своїх доходів на оплату житла, 50% - на продукти харчування, 20% на різні одноразові виплати, а решта на відпочинок, що становить 5640 грн на рік. Який річний бюджет родини?
Розв’язання
1)      100-(18+50+20)=12% - припадає на відпочинок
2)      5640:12*100=47000 – річний дохід сім’ї
Завдання 3. Катруся з мамою купували взуття, маючи 1000 грн. Катрусі сподобались чоботи за 1200 грн., на які була знижка 17 %. Чи зможе Катруся купити чоботи?
Розв'язання. Так, як знижка на чоботи становить 17%, то його вартість становить
100%-17%=83% від початкової вартості
1200/83%=996 (грн) – теперішня вартість чоботів
Відповідь: оскільки в Катрусі з мамою є 1000 грн., то вони можуть купити чоботи за 996 грн.
3.       Робота з підручником
Вправа 1049
1)      3,4+1,6=5(год) – був у дорозі автомобіль
2)      75,6*5=378 (км) – проїхав автомобіль всього
3)      90*3,4=306 (км) – проїхав автомобіль по шосе
4)      378-306=72 (км) – проїхав автомобіль по грунтовій дорозі
5)      72:1,6=45 (км/год) – швидкість автомобіля по ґрунтовій дорозі
Додаткові завдання
Задача 1. Зібрали 100кг грибів. Їх вологість 99%. Після підсушки вологість стала 98%. Скільки стали важити гриби?
Задача 2. Заробітна плата збільшилась на 10%, а через деякий час зросла ще на 25%. На скільки відсотків збільшилась заробітна плата?
 VІ. Домашнє завдання
Впр.1050, 1057

Творче завдання. Визначте середню товщину одного аркуша підручника з математики. Пояснить як це зробити.

VІІ Підсумок уроку.
Прийшов час підвести підсумок уроку. Задачі на відсотки та середнє арифметичне мають конкретну, практичну значущість і дуже широко використовуються, наприклад, в хімії і фізиці. Як ми побачили вже на наших уроках дуже часто використовуються в сфері фінансів. Таким чином, навички набуті на уроках стануть у пригоді не лише в наступних ступенях школи, але й у дорослому житті.

VІІІ. Рефлексія 

У вас на парті знаходяться смайлики в конвертиках. Наклейте свій настрій на конвертик. Усім успіху



Немає коментарів:

Дописати коментар